اموزشی

مقایسه کانوا و فتوشاپ؟ کدام نرم افزار کانوا یا فتوشاپ برای شما مناسب‌تر است؟

مقایسه کانوا و فتوشاپ؟ کدام نرم افزار کانوا یا فتوشاپ برای شما مناسب‌تر است؟

Canva یا Adobe Photoshop؟ کدام نرم افزار کانوا یا فتوشاپ برای شما مناسب‌تر است؟ اگر می‌خواهید تصمیم عاقلانه‌ای بگیرید، این مقایسه عمیق Canva و Adobe Photoshop را بخوانید. هر دو کانوا و فتوشاپ غول‌هایی در صنعت طراحی گرافیک هستند و نیازهای مختلف در بازار را برطرف می‌کنند. این مقاله به مقایسه کانوا و فتوشاپ می‌پردازد.

دوستان مقاله آموزش ویرایش عکس با کانوا را هم مطالعه فرمایید.

مقدمه‌ای بر کانوا

Canva یک برنامه وب است که برای افراد غیر طراح ساخته شده است. انجام کار آسان با آن است. Canva در سال 2007 ایجاد شد. در ابتدا، بنیانگذاران Fusion Books این ابزار آنلاین را ایجاد کردند. آنها متوجه شدند که این نرم افزار پتانسیل بزرگی فراتر از محصول فعلی خود دارد. از اینجا بود که  کانوا متولد شد و اکنون بیش از 30 میلیون کاربر در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند و هر روز در حال رشد است.

 

ویرایشگر کانوا

مقدمه‌ای بر فتوشاپ

 فتوشاپ یک نرم افزار حرفه‌ای است که می‌تواند پیشرفته‌ترین ویرایش‌ها را بر روی تصاویر انجام دهد. Adobe Photoshop بیش از 30 سال است که وجود دارد. در سال 1987 توسط جان و توماس نول توسعه یافت و بعداً در سال 1988 به ادوبی فروخته شد. سال به سال، فتوشاپ توسعه داده شد و به برنامه باورنکردنی امروزی ارتقا یافته است و امروزه به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های Adobe تبدیل شده است. فتوشاپ یکی از قدرتمندترین ابزارهای ویرایش در حال حاضر موجود در بازار است.

 

نرم افزار فتوشاپ

 

مقایسه کانوا و فتوشاپ در یک نگاه

فتوشاپ ویژگی‌های بیشتر ارائه می‌دهد و طیف وسیع‌تری از ابزارهای با کیفیت را ارائه می‌دهد. کانوا برای ویرایش ساده طراحی شده است. در این قسمت به مقایسه کانوا و فتوشاپ می‌پردازیم:

1. مقایسه فتوشاپ و کانوا از نظر ویژگی‌ها و امکانات: برنده فتوشاپ.

از نظر امکانات و ویژگی‌ها، فتوشاپ برنده است. کانوا دارای ویژگی‌های ویرایش محدودی است که برای انجام تغییرات اساسی طراحی شده‌ است. فتوشاپ دستکاری عکس را تا حد زیادی انجام می‌دهد و بیشترین کنترل را روی تصویر نهایی به شما می‌دهد. در فتوشاپ می‌توانید اندازه هایی را برای چاپ، وب و موارد دیگر انتخاب کنید.

 

فتوشاپ در ویرایش عکس

 

البته کانوا هم هزاران الگوی آماده و ابزارهای بیشتری برای تغییرات سریع و ساده مانند تغییر تم‌های رنگی، تعویض تصاویر و غیره در اختیار دارد. فتوشاپ می‌تواند تکنیک‌های مشابهی را انجام دهد اما اغلب به مراحل بیشتری نیاز دارد. هر دو Canva و Photoshop دارای کتابخانه‌های رنگی و گزینه‌های تم هستند. در کانوا، فونت‌ها و طرح‌های رنگی از پیش انتخاب‌شده برای تغییر سریع ظاهر پروژه‌تان آماده هستند.

 

مقایسه کانوا با فتوشاپ

 

2. مقایسه کانوا و فتوشاپ از نظر همکاری: برنده تساوی.

هر دو Canva و Photoshop ابزارهای گسترده‌ای برای همکاری با سایر اعضای تیم دارند. Canva Pro به شما امکان می‌دهد تا پنج عضو تیم را به پروژه خود اضافه کنید. پس از اتمام، می‌توانید پروژه را مستقیماً با استفاده از برنامه ریز رسانه‌های اجتماعی در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
در Canva Enterprise، همه این ویژگی‌ها و موارد دیگر را دریافت می‌کنید. می‌توانید چندین کیت برندسازی، طراحی ظاهری برای شرکت‌های متعدد، و کنترل آپلود توسط اعضای تیم، با جریان‌های کاری داخلی برای تأیید انجام دهید. همه شما می‌توانید از Creative Cloud برای اتصال به یکدیگر استفاده کنید، که امکان دسترسی آسان به فایل ها و نسخه‌های قبلی ذخیره شده پروژه ها را فراهم می‌کند. Adobe همچنین با Slack یکپارچه شده است که برای ارتباطات تیمی مفید است.

3. مقایسه کانوا و فتوشاپ از نظر ویرایش عکس برنده: فتوشاپ.

 

فتوشاپ دارای ابزارهای پیشرفته ای برای تغییر تصاویر و روتوش کردن لکه‌های عکس است. کانوا بیشتر بر روی ایجاد سریع طراحی  کامل متمرکز است.

فتوشاپ ابزارهای زیادی برای روتوش عکس مانند clone stamp دارد که بخش‌هایی از سایر قسمت‌های عکس را به یک بخش جدید رنگ می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که پوست شفاف روی یک جوش را شبیه سازی کنید. ابزار Liquify بوم شما را به یک قوام آب تبدیل میکند و به شما امکان می‌دهد پیکسل‌ها را فشار داده و بکشید تا تصویر خود را تنظیم کنید. مایع سازی، حرکت دادن پیکسل ها در اطراف مانند آب، روتوش دقیق، حذف اشیاء ناخواسته، ماسک کردن با کنترل های پیشرفته و موارد دیگر از قابلیت‌های فتوشاپ است.
مقایسه کانوا با فتوشاپ
کانوا هیچ ویژگی پیشرفته ای برای ویرایش تصویر ندارد. ابزار آنها محدود به فیلترها،حذف پس زمینه تنظیمات رنگ جزئی و برش است.به طور کلی، فتوشاپ برای ویرایش عکس‌ها در سطح بسیار پیشرفته و تنظیم هر جزئیات طراحی شده بود. Canva از این نظر محدود است.
مقایسه کانوا با فتوشاپ

 

4. مقایسه کانوا و فتوشاپ از نظر سازگاری: برنده تساوی.

هر دو Canva و Photoshop با قابلیت های موبایل و تبلت بسیار سازگار هستند. کانوا یک برنامه وب است که از هر جایی قابل دسترسی است. فتوشاپ هم در مک و هم در ویندوز قابل استفاده است. اگر برنامه Canva Pro یا بالاتر دارید، می‌توانید به راحتی پروژه های خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.
Canva یک اپلیکیشن موبایل نیز دارد. تا زمانی که به اینترنت متصل هستید، می توانید از Canva در هر مکانی استفاده کنید.
این برنامه با برنامه های مشابه خود مانند Adobe Illustrator، Premiere و InDesign به خوبی کار می‌کند. می توانید به راحتی از یک برنامه به برنامه دیگر حرکت کنید.

5. مقاسه کانوا و فتوشاپ از نظر کاربران: برنده تساوی.

هر دو Canva و Photoshop برنامه‌های همه کاره هستند، به این معنی که طیف گسترده ای از کاربران آنها را مفید می‌دانند. فتوشاپ ابزارهایی برای همه چیز از ویرایش عکس گرفته تا انیمیشن دارد. کانوا برای همه ساخته شده است، از صاحب کسب و کار کوچک گرفته تا علاقه‌مندان به طراحی پرتره‌های خانوادگی. 

 

مقایسه کانوا با فتوشاپ

 

6. منحنی یادگیری برنده: کانوا.

فتوشاپ هیولایی برای یادگیری است، به ساعت‌ها آموزش و یادگیری عملی نیاز دارد. کانوا یک برنامه بسیار ساده تر از فتوشاپ برای یادگیری است. به‌جای اتلاف ساعت‌ها برای یادگیری عملکردهای اساسی برنامه، می‌توانید به راحتی وارد آن شوید و به ساختن بپردازید. اگر در حین کار با نرم افزار سؤالی دارید، یک دکمه راهنما در گوشه سمت راست پایین صفحه وجود دارد.

7. طول عمر برنده: تساوی.

 طول عمر کانوا و فتوشاپ به طور مداوم با دنیای در حال تغییر اطراف ما سازگار می‌شوند و با ویژگی‌های جدید به روز می‌شوند و ایده‌های جدیدی به ما می‌دهند. فتوشاپ و کانوا هر دو به ارتقاء و افزودن قابلیت‌های جدید به برنامه خود ادامه می‌دهد. آنها ویژگی‌های جدید و رفع اشکالات را ارائه می‌دهند که باعث می‌شود نرم افزار حتی بهتر کار کند.

8. مقایسه فتوشاپ و کانوا از نظرمتن: برنده فتوشاپ

فتوشاپ به یک کتابخانه بزرگ فونت حاوی هزاران فونت متصل است. مرور این انتخاب آسان است و شما بیشترین کنترل را روی ویژگی‌های کاراکتر در برنامه دارید. کانوا هم دارای یک کتابخانه فونت گسترده است. همچنین می‌توانید فونت‌های خود را در برنامه آپلود کنید. در کانوا، می‌توانید جلوه‌ها و سفارشی‌سازی‌های اولیه فونت را نیز انجام دهید.

9. مقایسه کانوا و فتوشاپ در لایه‌ها: برنده تساوی

هر دو کانوا و فتوشاپ با لایه‌بندی کار می‌کنند. فتوشاپ دارای یک عملکرد لایه‌بندی است که به شما امکان می‌دهد لایه‌ها را در یک گروه سازماندهی و مرتب کنید، لایه‌ها را پنهان یا نمایش دهید، آنها را به بالا و پایین حرکت دهید و موارد دیگر. کانوا فقط دارای عملکردهای لایه اولیه است که به شما امکان می‌دهد آنها را بالا و پایین ببرید یا یک لایه را به پشت و جلوی ترتیب لایه‌ها تسریع کنید.
 
لایه ها در فتوشاپ

 

10. مقایسه کانوا و فتوشاپ از نظر انیمیشن:برنده فتوشاپ

فتوشاپ دارای انیماتور خط زمانی است که به شما امکان می‌دهد انیمیشن‌ها را مستقیماً در برنامه بسازید. البته فتوشاپ برای انیمیشن‌هایی مانند Adobe AfterEffects یا Adobe Animate سفارشی نشده است. فتوشاپ به شما امکان می‌‌دهد اصول اولیه را انجام دهید. کانوا دارای انیمیشن‌های اولیه است که به شما امکان می‌دهد انتقال متن و انیمیشن عکس ایجاد کنید. می‌توانید این پروژه‌ها را به صورت گیف یا ویدیو دانلود کنید.

11.صادرات:تساوی

Canva فرآیند صادرات را ساده می‌کند. انتخاب‌ها ساده و بدون تنظیمات پیشرفته هستند. فتوشاپ بیشترین کنترل را بر روی صادرات به شما می‌دهد و به شما امکان می دهد وضوح، فرمت، نمونه برداری مجدد، فضای رنگ و موارد دیگر را انتخاب کنید.

12.پشتیبانی وکتور: تساوی

هر دو Canva و Photoshop از اشکال برداری پشتیبانی می‌کنند. آنها هر دو مربع های برداری، دایره ها و موارد دیگر را ایجاد می کنند.

13. مقایسه کانوا و فتوشاپ در ابزار قلم: برنده فتوشاپ

ابزار قلم یک ابزار قدرتمند است که در فتوشاپ موجود است اما در کانوا نیست. با کمک ابزار قلم می‌توانید و اشیاء را دقیقاً ماسک کنید یا اشکال سفارشی ایجاد کنید. کانوا این ابزار یا هیچ ابزار طراحی ندارد.

14. مقایسه کانوا و فتوشاپ در تصویر دیجیتال: برنده فتوشاپ

در فتوشاپ تعداد بی‌شماری براش دارد که امکان نقاشی دیجیتال را فراهم می‌کند. شما می‌توانید از ابزارهای سنتی تقلید کنید، جزئیات دقیق یک قلم مو را تنظیم کنید، فشار را تغییر دهید، و غیره. کانوا اصلا قابلیت نقاشی ندارد.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *